Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…

„ Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.
Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się „zapusty”. 19 lutego, w tłusty czwartek, dzieci z przedszkola w Zopowych zajadali z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje…
Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się naszym przedszkolu.”Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe”. Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Skip to content