Wróżby i Czary Andrzejkowe

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas
Już zaczynamy, już nie czekamy
Zabawa dalej, start!
Tymi słowami 30.11.2018 r. w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy dzień pełen wróżb i czarów. Andrzejki, bo o nich tu mowa, stanowią okazję do poznania ludowych zwyczajów i obrzędów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W sali pojawiły się tajemnicze dekoracje, w kąciku powstał pokój wróżb oświetlony światłem świec, a po sali krzątała się miła czarownica. Tego dnia, każdy chciał dowiedzieć się „czegoś” o swoim losie. Dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, rzucały monetą do miski z wodą, aby przekonać się, czy pomyślane wcześniej życzenia się spełnią. Brały udział we wróżbie z butami. Ustawiały je jeden za drugim. Osobę, której but jako pierwszy przekroczył próg sali czeka daleka podróż. Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas wróżby lania woskiem. „Andrzeju, Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać” – te słowa wypowiadały dzieci, gdy wosk spływał do wody. Ze swoich odlewów przy pomocy światła maluchy odczytywały swoją przyszłość. Dzieci do końca w napięciu i z entuzjazmem czekały na kolejne wróżby. Tego dnia z sali przedszkolnej dobiegały głośne odgłosy śmiechu i niedowierzania.

Skip to content