„ Przyjaciele bez granic- Porozumiejmy się wspólnie”

                 Dnia 04.04.2017r. dzieci z Przedszkola z Pietrowic  i z Zopowych udały się wczesnym rankiem do zaprzyjaźnionego Przedszkola  Publicznego w Krnowie w ramach projektu „ Przyjaciele bez granic- Porozumiejmy się wspólnie”. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Wspólna interaktywna lekcja  czeskiego i polskiego dla przedszkolaków na temat Wielkanocy ( zwyczaje i tradycje)”

Nasze przedszkolaki zapoznały się z symbolami czeskiej Wielkanocy, wśród których oprócz malowanych pisanek jest również rózga ( czeska pomlázka) pleciona ze świeżych, wierzbowych witek, która może być ozdabiana wstążkami. W Poniedziałek  Wielkanocny mężczyźni i chłopcy chłoszczą rózgami kobiety i dziewczęta. Zgodnie z ludową tradycją ma to zapewnić urodę przez cały rok. Oprócz tego dzieci miały możliwość pracy z tablicą  interaktywną.  Bardzo im się podobały tego typu zabawy, które oczywiście były też związane z Wielkanocą. Przedszkolaki również zostały zapoznane z czeskimi słówkami związanymi  ze świątecznymi tradycjami. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, po którym dzieci miały możliwość wykonania prac plastycznych. Powstały piękne, wielkanocne baranki, które na pamiątkę każdy  wziął sobie do domu. Następnie dzieci integrowały się podczas zabaw ruchowych. Po wspólnie, mile spędzonym dniu udały się do domu.

Integracja dzieci z Polski i Czech – taki cel przyświecał organizatorom polsko-czeskiego spotkania przedszkolaków w Krnowie. Wspólna zabawa , poznanie polsko-czeskich tradycji, braterskie wykonywanie prac plastycznych dały uczestnikom spotkania mnóstwo radości ze spędzonego razem czasu. Dzieci dały z siebie wszystko- z ogromnym zaangażowaniem pokonywały trudności , również te językowe. Mamy nadzieję , że zaowocuje to kolejnym nowym, ciekawym projektem w przyszłości .

Skip to content