Narodowe Święto Niepodległości w Pietrowicach

Co roku w Zespole Szkół w Pietrowicach obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku uroczystość została zorganizowana 14 listopada. Uroczystość składała się z dwóch części

Pierwsza część to uroczysta akademia z montażem słowno – muzycznym przedstawiona przez uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej pod kierunkiem Barbary Starczewskiej. Przypomniała ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 r. Dzieci w formie scenek przedstawiły historię rozbiorów Polski. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkie utwory zarówno muzyczne jak i poetyckie, podkreślały nastrój walk i zmagań z zaborcami.

Natomiast druga część pod kierunkiem Izabeli Rostowskiej to „Gimnazjada z okazji 11 listopada”. Uczniowie klas gimnazjalnych rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach. Należały do nich: zatańczenie poloneza, recytacja utworu patriotycznego, zaśpiewanie pieśni patriotycznej, pytania z  wiedzy dotyczącej okoliczności odzyskania niepodległości, malowanie postaci z legend polskich oraz konkurencje sportowe. Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Poprzedzały ją wielotygodniowe przygotowania. Na szczególne uznanie zasłużył polonez, który  w tym roku zawierał bardzo dużo figur i wszystkie klasy pięknie się zaprezentowały. Po kilkugodzinnych zmaganiach zwyciężyła klasa trzecia, kolejne miejsca zajęła klasa pierwsza i druga. Szczęśliwi trzecioklasiści świętowali przy akompaniamencie utworu” We are the champions”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Skip to content